Вірусний гепатит А

Епідемічна ситуація в Україні із захворюваності на вірусний гепатит А характеризується як нестійка, з тенденцією до погіршення. З 9 місяців 2023 року у порівнянні з аналогічним періодом 2022 року зареєстровано зростання захворюванеості на 83,6%.

У Харківській області епідемічна ситуація розцінюється як нестійка. Враховуючи, що основними шляхами передачі ВГА є водний та харчовий, а також активні внутрішні та зовнішні міграційні процеси в Україні, інтенсивне забруднення довкілля на деокупованих та окупованих територіях, область пребуває у зоні ризику щодо ймовірного виникнення зараження.

Що ж таке гепатит А?

Гепатит А (ще відома як хвороба Боткіна або хвороба «брудних рук»)це гостра вірусна інфекція, яка вражає печінку. Захворювання викликає вірус гепатиту А, який передається фекально-оральним шляхом, найчастіше через брудні руки, інфіковану воду та їжу, інфіковані вірусом овочі та фрукти, через близький контакт із хворим, спільний посуд, рушники тощо.

Чим небезпечний цей збудник? У цього захворювання дуже довгий інкубаційний період. Від того моменту, як збудник потрапив в організм людини, і до моменту появи перших клінічних ознак хвороби може пройти до 45 діб.

І людина найбільш заразною є тоді, коли ще не має класичних симптомів запалення печінки – пожовтіння склери, слизових, шкірних покровів. Хворий може відчувати незначне нездужання, підвищення температури, втому. І саме в цей період хворий є найбільш небезпечний для оточуючих

У дюдей, які перехворіли на гепатит А, формується імунітет від цієї недуги на все життя.

На відміну від гепатитів В і С, при гепатиті А не розвивається хронічна форма інфекції. Загалом перебіг гепатиту А характеризується хорошим прогнозом, рідко закінчується смертю. 

Однак у деяких випадках хвороба викликає ускладнення.

Які симптоми гепатиту А?

Хвороба Боткіна може перебігати як у легкій, так і у важкій формі.

Найпоширенішими ознаками є:

 • слабкість;
 • підвищена температура (стан, подібний до ГРВІ);
 • втрата апетиту ;
 • нудота, блювота, діарея;
 • біль у животі, особливо в правому підребер’ї ;
 • пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;
 • потемніння сечі;
 • знебарвлення калу.

Зауважте, що не завжди в інфікованих спостерігаються всі симптоми. Також жовтяниця може бути не лише ознакою гепатиту А. Приблизно у 80% хворих реєструється безжовтянична форма, що зумовлює труднощі діагностики і високу контагіозність гепатиту А.

Як перебігає хвороба?

Інкубаційний період гепатиту А становить 14-45 днів.

А особливості перебігу хвороби пов’язані з віком. 

Наприклад, якщо дитина зустрічається з вірусом в перші роки життя, то жовтяниця розвивається дуже рідко (менше 10% випадків). Проявами інфікування зазвичай є короткочасні діарея та блювота.

У дорослих – навпаки. 90% дорослих мають жовтяницю і хворіють досить тяжко. У дітей шкільного віку – 50 на 50.

Чим старша людина, тим тяжчим є перебіг хвороби Боткіна. Тяжка форма хвороби і летальні наслідки найчастіше фіксуються у людей віком 65+ років.

Також можуть бути ускладнення, якщо у пацієнта є серйозне супутнє захворювання печінки (наприклад, хронічний гепатит В або С), вроджені захворювання печінки, порушення обміну речовин.

Які є ускладнення при гепатиті А?

Печінкова недостатність – це основне ускладнення, яке проявляється низкою симптомів та загрожує смертю. Серед симптомів – галюцинації, порушення свідомості, характерний “печінковий запах”, крововиливи, адже печінка дуже важлива як орган в системі згортання крові. Якщо ви помітили симптоми печінкової недостатності, потрібно одразу викликати швидку!

Існує так звана “блискавична” або фульмінантна форма гепатиту А з розвитком печінкової недостатності. Стан пацієнта дуже швидко погіршується, може розвинутись печінкова кома з відповідними наслідками

Є й інші, більш рідкісні ускладнення. Наприклад, холестатичний гепатит (порушення відтоку жовчі), енцефалопатія (незапальні захворювання мозку).

Що робити, якщо ви або ваші рідні захворіли на гепатит А?

Специфічного лікування не існує, Пацієнта лікують симптоматично, така терапія направлена на те, аби зменшити симптоми захворювання і допомогти печінці відновитися.

Загальні рекомендації:

 • пити багато води;
 • дотримуватись ліжкового режиму, відпочивати;
 • не вживати ліків, що є потенційно токсичними для печінки (наприклад, парацетамол, які часто використовуються для зниження температури).

Якщо ж ви контактуєте з людиною, хворою на гепатит А, не потрібно “відселяти” її. Ця інфекція не передається через повітря як, наприклад, збудник COVID-19, кору, вітряної віспи чи грипу.

Після одужання пацієнт має дотримуватись рекомендацій лікаря, щоб допомогти печінці повноцінно відновитися: дотримуватися дієти, не вживати алкоголь тощо. З раціону слід виключити смажене, жирне, консервацію, газовані напої. Натомість включити у меню каші (крім пшоняної), картопляне пюре, тушковані овочі (не сирі), м’ясо птиці, кролика, телятину, яловиччину, нежирну свинину, відварене, тушковане або запечене, рибу на пару або запечену.

Щодо профілактики, передусім, потрібно дотримуватися загальної гігієни:

 • ретельно мити руки, особливо після туалету, перед їжею та її приготуванням, після громадських вбиралень;
 • дотримуватися гігієни під час пригот ування їжі;
 • не купувати продукти на стихійних ринках;
 • вживати чисту питну воду, краще бутильовану;
 • кипʼятити воду не менше 10 хвилин;
 • уникати сумнівних водойм, не пити з них;
 • добре мити овочі, фрукти, зелень та ягоди пред вживанням;

Ще один вид профілактики – вакцинація. Вакцинація від гепатиту А належить до рекомендованих, вона не включена до Національного календаря щеплень, тобто людина сама купує вакцину за власні кошти. В Україні зареєстровані вакцини Хаврикс (для дітей і дорослих проти гепатиту А) та Твінрикс (комбінована вакцина проти гепатиту А і В). Щоб зупинити спалах, достатньо одного щеплення. Якщо ж людина хоче мати захист більше 20 років, то через півроку треба зробити друге щеплення

Вакцинація проти гепатиту А дозволена від 12 місяців життя. Вакцина є дуже високоефективною (майже 100% відсотків),

Якщо ви доросла людина і ви в групі ризику тяжкого перебігу гепатиту А, ви можете перевірити у себе наявність антитіл.

Якщо вони у вас позитивні, то ви маєте імунітет. Якщо у вас антитіла негативні, то вам варто вакцинуватися від гепатиту А, тому що в дорослому віці інфекція перебігає важко.

Якщо дитині зробили одне щеплення, а другої дози вона не отримала, то в дорослому віці можна зробити друге щеплення. Зазвичай однієї дози достатньо. Але тут буде друга доза для підстраховки, якщо раптом ви не сформували імунітет на першу дозу.

Коли йдеться про другу дозу, яку ви не зробили в дитинстві, вам не потрібно починати вакцинацію спочатку. Ви можете або отримати свою другу дозу, або визначити антитіла. Якщо вони у вас позитивні, то, в принципі, ви захищені

Також вакцини проти гепатиту А можуть бути використані для екстреної вакцинації, якщо нещеплена людина контактувала з хворим на гепатит А. Якщо ввести вакцину протягом 2 тижнів, то можна запобігти інфекції. Звичайно, чим швидше це зробити, тим ефективнішою буде вакцинація.

Ще раз хочеться нагадати, не займайтеся самолікуванням, за появи перших ознак захворювання терміново звертайтеся до лікаря. Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит А і надати рекомендації щодо режиму та лікування та запобігти поширенню хвороби.